Dijagnoza depresije često je teret osobi kojoj je dijagnosticirana i on osjeća krivnju, sram i nelagodu jer se razbolio. Depresivna osoba ne smije biti stigmatizirana radi svog stanja jet to često može uzrokovati još gore posljedice po njeno zdravlje i još dublji pad u depresiju – možda bespovratno. Nemojte dozvoliti da joj depresija otme život.
Depresija se u život pojedinca uvlači gotovo neprimjetno. Čovjek gubi volju za kontakt s prijateljima i kolegama, osjeća se nelagodno u većem društvu, ne zanimaju ga voljeni i obitelj, a sve to prati neobjašnjivi osjećaji straha i tuge. Osoba se povlači u sebe i gubi interes za svakodnevne stvari i sve joj se čini besmislenim i ispraznim.
Osobi s depresijom potrebno je razumijevanje, a ne osuđivanje. Budite uz nju i pomozite joj da se nosi s ovom opakom bolešću. Pomozite joj u liječenju, sudjelujte u terapijama – možda će se ponekad činiti da vas mrzi zbog toga, ali zapamtite da ona sve vidi “crno”.
Depresija se toliko uvukla u moderni svijet da se čini kao da je u pitanju epidemija – sve je rasprostranjenija među mladima i tinejdžerima. Posebno pogođena populacija su žene, koje su još više stigmatizirane od muškaraca. Kao nježniji i osjetljiviji spol žene depresiju osjećaju snažnije i ona kod njih brzo napreduje. Zato je velik broj suicida zbog depresije baš u ženskoj populaciji. žene se teško nose s krivnjom koju imaju zbog svoje disfunkcionalnosti jer se smatraju nositeljicama i skrbnicama obitelji pa se osjećaju loše jer ne mogu obavljati svoje svakodnevne poslove.
Ako osjećate neizmjernu tugu i emocionalnu bol i mislite da proživljavate simptome depresije, ne oklijevajte! Nemojte se sramiti već čim prije posjetite svog liječnika jer depresija je izlječiva, posebno u ranom stadiju. Iako kod izliječenih osoba postoje i recidivi, kombinirana terapija lijekova i psihoterapije pomoći će i u takvim slučajevima. Najgore je ignorirati depresiju ili depresivnu osobu optužiti da umišlja bolest. Bitno je što prije dijagnosticirati bolest.